Przedawnienie zachowku
Przedawnienie roszczeń do zachowku? W jakim terminie ulegają przedawnienia roszczenia o zachowek?
Przedawnienie roszczenia o zapłatę zachowku (przedawnienie zachowku) następuje po upływie 5 lat.
Jednak należy tutaj odróżnić dwie sytuację tj. czy spadkodawca sporządził testament, czy też nie.
W przypadku, gdy spadkodawca sporządził testament, termin pięcioletni liczy się od chwili ogłoszenia testamentu.
Zgodnie z art. 1007 k.c.
§ 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.
§ 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.
W przypadku, gdy testamentu nie było, termin przedawnienia należy liczyć zgodnie z dominującym stanowiskiem w doktrynie oraz w orzecznictwie od dnia śmieci spadkodawcy (otwarcia spadku). Takie stanowisko zajął m. in. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 marca 2011 r. V CSK 283/10.
Jednak w tym przypadku jest wyjątek związany ze zmianą stanu prawnego, a w konsekwencji zmianą terminu przedawnienie zachowku.
W dniu 23 października 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące terminu przedawnienia roszczeń o zachowek. Termin przedawnienia uległ wydłużeniu z 3 do 5 lat.
Do roszczeń, o zachowek powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy tj. w dniu 23 października 2011 r., i w tym dniu jeszcze nie przedawnionych, stosuje się przepisy o 5 letnim terminie przedawnienia zachowku od chwili ogłoszenia testamentu lub od chwili śmierci spadkodawcy (w przypadku, gdy testamentu nie było). A zatem tą ustawą zostały wydłużone terminu przedawniania roszczeń o zachowek.
W jakich sytuacjach następuje przerwanie tego terminu skutkujące tym, że termin 5 letni biegnie na nowo? O tym napiszę w przyszłym wpisie. Jednak już dziś mogę podać najczęściej występujący przykład: to m. in. złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.
Jeśli potrzebujesz porady prawnej w swojej sprawie, proszę o kontakt z Kancelarią.